in

Германија откри кога би можела да започне со вакцинирање против КОВИД-19!

Германија можно е да стане првата држава кој ќе започне да ги вакцинира своите граѓани со вакцина против корона вирусот според планот кој го подготвува Германската влада и Германската компанија која моментално тестира вакцини. Планот е да се спроведат голем број на вакцини во истиот момент кога тие ќе бидат одобрени низ сите региони во Германија.

Close-up medical syringe with a vaccine.

Сето ова можно е да се случи пред крајот на оваа година, но сето тоа зависи како ќе се движат клиничките тестови околу вакцината и дали тие ќе бидат одобрени од Медицинската Агенција на Европската Унија. Според првичните податоци предност во вакцинирањето ќе имаат постарите жители и оние кој патат од хронични заболувања.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote