in

До 3.500 гледачи на Евровизија, но со негативен тест!

Ограничен број гледачи, со негативен тест за ковид-19, ќе им биде дозволено да присуствуваат на Евровизија во холандскиот град Ротердам во мај, истовремено почитувајќи ги епидемиолошките мерки.

Настанот ќе биде дел од серијалот „поледлаб“ настани во Холандија, кои им овозможуваат на малите групи луѓе да влегуваат во театри, конференциски центри и фудбалски натпревари под строг надзор, според Ројтерс.

Организаторите на Евровизија претходно потврдија дека индивидуалните претстави ќе се одржат во Ротердам на 18, 20 и 22 мај, со одржување на физичката оддалеченост, но без да прецизираат дали ќе биде дозволено присуство на публика, а холандскиот весник „Де Телеграф“, повикувајќи се на извори од Владата, наведува дека максимум 3.500 луѓе кои живеат во Холандија ќе можат да присуствуваат на пробите, полуфиналето и финалето.

39 земји ќе учествуваат на Евровизија, а публиката ќе мора да направи негативен тест за ковид-19 со цел да присуствува на настанот.

Ројтерс објави дека минатата недела холандскиот премиер Марк Руте објави дека полицискиот час и другите мерки за намалување на коронавирусот ќе бидат продолжени за три недели, до крајот на април, поради зголемувањето на новите случаи на инфекција.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote