in

Во Прага лавовите и горилите позитивни на коронавирус!

Во зоолошката градина во Прага, најверојатно од згрижувачи, два индиски лава и една градинарска ѕвезда, машка горила Ричард, се заразиле со вирусот корона, покажало тестирањето на примероците, изјави директорот на Зоолошката градина во чешката престолнина Мирослав Бобек.

“Симптомите на ковид-19 засега се многу благи. Лавовите Џамван и Сучи имаат кивање и кашлање, а Ричард нема апетит и е уморен. Во соработка со Ветеринарната инспекција, ќе тестираме и други животни. Секвенцирањето на примероците ќе се изврши да се утврди која варијанта. вирусот корона е зборот “, рече Бобек.

Зоолошката градина во Прага, која беше затворена поради санитарни мерки поради пандемијата, контактираше со други зоолошки градини кои забележале инфекција со коронавирус кај нивните животни.

„Речиси е сигурно дека, како што се случи во зоолошката градина во Бронкс или Сан Диего, и покрај сите мерки и претпазливост, инфекцијата беше пренесена од старатели кои имале ковид-19“, рече Бобек.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote