in

Познатата активистка Грета Тунберг на шведска поштенска марка! [ФОТО]

Ликот на младата шведска активистка за климатизација Грета Тунберг се најде на последната поштенска марка во Шведска.

Турнберг (18) е прикажана на штембилот како девојче како стои на карпа во жолто мантилче, со ластовици како летаат над неа.

Илустрацијата е потпишана од Хенинг Тролбек.

Печатот е дел од серијата наречена „Скапоцена природа“, фокусирана на животната средина и еколошките цели поставени од шведскиот парламент, објави поштенската компанија ПостНорд.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote