in

Хамилтон: Формула 1 мора повише да се залага за човечките права!

Луис Хамилтон тврди дека Формула 1 мора повеќе да се залага за да ги подобри човечките права во некои од државите во кои се одржуваат трките за најрестижниот мотоспорт во светот. Хамилтон изјави дека во Бахреин, државата во која моментално се наоѓаат F1 тимовите, е една од таквите во кои човековите права се загрозени.

„Многу е битно за сите спортови да ја искористат својата огромна фан база и влијание за да поттикнат позитивни промени. Проблемот со човекови права е еден од најголемите проблеми со кој се соочуваат голем број на држави во светот. Формула 1 мора нешто да превземе околу решавањето на тој проблем“ – изјави 7-кратниот светски шампион.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote