in ,

СлаткоСлатко

Холивудските ѕвезди се зависни од оваа суперхрана богата со колаген

Food rich in collagen. Various food ingredients and chalkboard with Collagen letters over dark background. Top view or flat lay

Суперхраната не е голема новина во гастрономскиот свет, но некои намирници, како што се морските алги, сè уште не се високо на листата на најпосакувани. И покрај тоа што прават чуда за здравјето и убавината на телото! Адвокатката за човекови права Амал Клуни откри дека јаде по една храна секој ден за појадок. Имено, денот започнува со алги, а таа го сподели и нејзиниот рецепт за Вог.

Морските алги, освен што се клучни за здравјето на океанот и животната средина, се богати со јод, железо, калциум, колаген, амино киселини и растителни влакна. Тие содржат протеини и минерали, но треба да се запомни дека не сите алги се јадат и дека некои можат да бидат токсични за телото. Иако може да се консумираат со секој оброк, добро е денот да се започне со нив, како што тоа го прави Амал. Доволно е само да ги ставите во вашето стандардно смути, и совршено ќе се вклопат во една од грицките: на пример, солените листови од алги истријте ги со малку масло од сусам и печете ги во рерна неколку минути.

Рецепт што често го подготвува Амал е супа од алги: алгите се рехидрираат така што се ставаат во сад со вода, а супата се подготвува со целер, јаболко (1), краставици (2) и пиперки (1) преработени во соковник, а потоа додадете ги другите состојки. Исечете ги алгите и целерот на парчиња и додајте ги во супата и зачинете со малку бибер и сол, но и со сок од лимета за посвеж и поинтересен вкус.

Амал Клуни призна дека има здрав и сјаен тен, како и добар изглед благодарение на морските алги, кои позитивно влијаат на кожата: богата е со колаген и ја подобрува еластичноста на кожата и има мазен изглед, го поттикнува растот на косата. , богат е со омега-3 и минерали како и влакна кои се неопходни за здравјето на цревата.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote