in

Легална храна што може да предизвика халуцинации!

Која легална храна не треба да се конзумира (некои барем не во прекумерни количини), освен ако навистина не сакате да чувствувате халуцинации.

Ако не ги следите препораките на нутриционистите и лекарите, некои безопасни видови храна и пијалоци може да се претворат во силни халуциногени средства поради кои ќе видите и слушнете работи што ги нема! Поради наркотичните карактеристики на овие намирници, најдобро би било да се воздржите од претерување …

  1. Американско истражување покажа дека пиењето 7 шолји црно кафе на ден може да предизвика халуцинации. После оваа сума, испитаниците почувствувале звуци, а некои почувствувале присуство на духови.
  2. Чоколадото содржи анандамиди, што е соединение кое во големи количини во организмот произведува ефект многу сличен на пушењето марихуана. Лице со приближно 60 килограми тежина треба да јаде околу 11 килограми чоколадо истовремено за да ги почувствува ефектите на ова соединение.
  3. Потрошувачката на незрела црница може да предизвика и халуцинации, но и варење.
  4. Сер Стилтон со благородна мувла може да го наруши ноќниот одмор. Едно британско истражување покажа дека конзумирањето 20 грама од ова сирење пред спиење предизвикува бизарни соништа.
  5. Пеперони предизвикува горење во устата и грлото, а супстанцијата капсаицин од ова растение го стимулира телото да го зголеми производството на ендорфин, што може да направи да се чувствувате многу расположено и малку „дрогирано“.
  6. Некои видови печурки содржат халуциногени агенси како што се псилоцин и псилоцибин, кои ги подобруваат емоциите и перцепцијата на нештата во вселената.
  7. Афионот е храна со силни наркотични својства затоа што содржи високи проценти на морфиум алкалоиди. Запомнете го ова кога сакате да посегнете по уште едно парче афионско семе.
  8. Главата на риба салпа од семејството на школки може да предизвика халуцинации неколку дена. Покрај тоа, во антички Рим, оваа риба се јадела токму поради своите наркотични својства.
  9. Ергоизмот е труење со ржано брашно што е заразено со ерготамин. Труењето се манифестира со халуцинации, грчеви, но и смрт на сетилата во прстите.
  10. Морско оревче содржи супстанција миристицин со силно наркотично дејство, поради што потрошувачката на поголеми количини на овој зачин може да доведе до гадење, главоболки и сериозни халуцинации.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote