in

Што?Што?

ИДНИНА НА ПОВИДОК! Кинезите прават автомобил кој може да го прочистува воздухот!

Hedervik Studio дизајнираше нов концепт на електрично возило што го прочистува воздухот. Филтерот интегриран во моделот Airo ќе биде идеален за прочистување на издувните гасови на другите возила.

Ова студио се занимава со иновативен дизајн на одржливи, еколошки и прилагодливи решенија и покрај зачудувачките згради и градби на јавни површини, сега можам да додадам електричен автомобил во неговото богато портфолио.

Не беше доволно креаторите на овој модел да создадат кој било електричен автомобил, но тие сакаа модел кој прави нешто корисно за околината, па нивното деби е вистински филтер за воздух на четири тркала.

Концептот Airo, како што беше наречен, беше претставен за прв пат на салонот во Шангај.

Овој модел ќе биде опремен со најсовремен HEPA филтер кој ќе го користи протокот на воздух низ возилото во движење и со тоа ќе го прочистува воздухот. HEPA филтерот се карактеризира со висока ефикасност при прочистување на ПМ10 и ПМ2,5 честички, полен, прашина и непријатни мириси, со користење на најнова технологија и активиран јаглерод, а филтерот интегриран во Airo ќе биде идеален за прочистување на издувните гасови на други возила.

Покрај тоа што Airo не ја загадува животната средина и истовремено го прочистува воздухот, овој модел има и други иновации што го направија вистинска атракција на саемот за автомобили.

Предните седишта можат да се ротираат за 360 степени, а прилагодливата маса е идеална за семеен ручек или едноставно игра на билети додека патувате. Ако патувањето трае, можете да спиете и затоа што седиштата ќе се трансформираат во удобен кревет за двајца.

Имено, дизајнерите на овој модел забележаа дека возилата го поминуваат најголемиот дел од својот живот на улица, но не во движење, туку паркирани. Затоа идните возачи на Airo ќе имаат можност подолго да уживаат во овој повеќенаменски четири тркал, кој лесно ќе се претвори во место за ручек, забава и спиење.

Овој електричен автомобил ќе има и автопилот со голема сигурност, што се потврдува со фактот дека возачот ќе може без страв да го сврти грбот на воланот и безбедно да ја достигне посакуваната дестинација.

Новата кинеска марка IM Motors се предвидува да започне со производство на овој автомобил во 2023 година, а дизајнерите на студиото Hedervik се решени дотогаш да го донесат овој концепт до совршенство.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote