in

Што?Што? ТаженТажен

АЛАРМАНТНО! Светските глечери брзо се топат!

Светските глечери брзо се топат, покажува истражувањето спроведено од истражувачи предводени од француски колеги, испитувајќи ја состојбата на скоро сите наведени глечери на планетата.

Истражувачите откриле дека глечерите изгубиле скоро 270 милијарди тони мраз годишно во последните 20 години.

Се проценува дека стопениот мраз претставува петтина од вкупниот пораст на нивото на морето, објавија научниците.

„Во последните 20 години видовме дека глечерите губат околу 267 свирки годишно. Значи, ако ја земеме предвид количината на вода и ја споредиме со Ирска, целата таа вода би била доволна да ја покрие цела Ирска со три сантиметри вода секоја година “, изјави членот на тимот Роберт Мекнаб ​​за BBC.

Светските глечери содржат 217.175 ледени текови.

Некои се помали од фудбалски стадион, други може да се измерат според големината на земјите како Велика Британија. Заедничко за сите нив е дека тие се намалуваат и се повлекуваат заради климатските промени, поради побрзото топење поради потоплиот воздух и поради фактот што износот на снежните врнежи е променет.

Како главен извор на информации, истражувачкиот тим ги користеше податоците добиени од НАСА – сателитот Тера, кој беше лансиран во 1999 година.

Специјална компјутерска програма ги проучувала овие фотографии и забележувала промени во големината и масата на глечерот до 2019 година.

Тимот верува дека нивниот пристап ги намали грешките во проценките на под пет проценти. Ова е затоа што, како што наведоа, секој глечер што беше забележан за време на истражувањето беше тестиран според истата методологија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote