in ,

WTFWTF Што?Што?

Дали знаете дека има луѓе кои се плашат од стиропор? Ова се 15-те најчудни фобии за кои сме слушнале

Некои се плашат од пајаци, други од висина, глувци или нешто бизарно – како стиропор.

Некои фобии можеме да ги разбереме, но има некои што не можеме. Донесуваме 15 од нив, да речеме „чудни“…

1. Арахибутирофобија (Arachibutyrophobia )…е страв од путер од кикирики. Поточно, луѓето погодени од оваа фобија стравуваат дека путерот од кикирики ќе им се залепи за непцето. Оваа фобија е широко распространета во земјите од англиско говорно подрачје – имено, таму јадат многу путер од кикирики.

2. Еметофобија…е страв од повраќање. Не е важно дали лицето повраќа сам или гледа како други луѓе го прават тоа. Луѓето кои страдаат од еметофобија добиваат напад на паника секогаш кога е вклучено повраќање.

3. Кумпунфобија … е страв од копчиња. Навистина има луѓе на кои им се заканува гледање на копче. Никогаш не носат кошули или блузи.

4. Номофобијата …е многу распространета фобија денес. Имено, тоа е стравот дека мораме да постоиме без мобилни телефони. Звучи познато? Се вели дека две третини од Британците се во паника поради недостапноста на телефонот.

5. Аихмофобија…е паничен страв од остри предмети и опасностите што ги носат со себе.

6. Кулрофобија…е страв од кловнови. Сигурно сте го гледале или сте слушнале за филмот „TO“ на генијалниот Стивен Кинг (се снима продолжение) и страшниот кловн Пенивајс? Всушност, оваа фобија не е воопшто смешна. Ѕвездите како Џони Деп и Роберт Патинсон страдаат од оваа фобија.

7. Подофобијата е страв од стапалата. Летото што доаѓа не е баш идеалната сезона за сите оние кои патат од оваа фобија.

8. Гениофобијата… е неверојатен страв од брада. Што да кажам? Има луѓе кои се плашат од брада и самите ги имаат. Сигурно не им е лесно.

9. Бамбакомалофобијата … е страв од памучна волна. Иако е мек и кашест, многумина се плашат да го допрат.

10. Алиумфобија … е страв од лук. Некои го поврзуваат со приказни за вампири, но не гледаме разумна врска.

11. Ихтиофобија…е морбиден страв од риби. Луѓето кои страдаат од оваа фобија се згрозени од глетката на водоземци и нивните школки. На пример, Ријана е една од тие луѓе.

12. Клинофобија…е страв од одење во кревет. Оние кои страдаат од оваа фобија, најмногу од детството, се плашат дека ќе заспијат и никогаш повеќе нема да се разбудат.

13. Анатидефобија …е, верувале или не, стравот дека патка ќе зјапа во „погодената личност“! Ова е уште една од фобиите за која немаме што да кажеме.

14. Урофобија … е паничен страв дека засегнатото лице ќе мора да оди во тоалет во незгодно време. Ова може да биде многу досадно во секојдневниот живот.

15. Фобофобијата … е страв од страв. Што да кажам…

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote