in

Направена е една од најимпресивните фотографии на сонцето!

Корисник на Reddit, кој се занимава со вселенско фотографирање, фотографирал еден од најуникатните аспекти на Сонцето до сега. Корисникот, кој го фотографирал слојот од хромосфера што се манифестира за време на настаните на затемнувањето, создаде уникатна слика.

Вселенската фотографија, сфера за која луѓето се занимаваат со години, стана уште попопуларна со развојот на камерите на паметните телефони. Денес скоро секој што ја има потребната опрема може да го фотографира просторот професионално или како аматер. Сликите може да бидат импресивни.. Сега ќе разговараме за фотографија од Сонцето што досега не сте ја виделе.

Користејќи го корисничкото име TheVastReaches на Reddit, вселенски фотограф наслика уникатна фотографија од Сонцето со неговата опрема. Оваа фотографија открива слој од Сонцето наречен „Боево гнездо“ или „хромосфера“. Слојот, кој се покажува најмногу во настаните на затемнувањето на Сонцето, има восхитувачка структура.

Можеби мислите дека горната слика е земена од високо-технолошка опсерваторија. Сепак, оваа фотографија е направена од задниот двор на домот на TheVastReaches. TheVastReaches, кој даде неколку објаснувања во врска со фотографијата што ја направи, вели дека осветленоста на Сонцето го прави речиси невозможно снимањето на такви слики, треба да се користи специјален софтвер за прилагодување на контрастот и дека тој може да создаде таква слика принудувајќи ги сите граници.

Одговарајќи на прашањата откако ја сподели фотографијата што ја направи, TheVastReaches исто така ја спомна и опремата што ја користел за да ја направи фотографијата погоре. Доколку сакате да објавите ваква импресивна фотографија, производите што треба да ги имате се како што следува;

  • Explore Scientific AR152, телескоп (околу 1.000 долари)
  • Daystar Quark, хромосфер филтер (околу 1.500 долари)
  • ASI174MM-Cool, вселенска камера (околу 1.000 долари)
  • Celestron AVX, трипод (околу 1.000 долари)

Цената на фотографијата погоре, според изјавите дадени од TheVastReaches, е приближно 4500 американски долари. Се разбира, за да можете да обработувате ваков вид на слика, потребен ви е моќен компјутер каде што можете да ги користите најдобрите апликации за уредување фотографии.

Па, дали мислите дека вреди да се потрошите за да ја добиете горенаведената фотографија? Можете да ги споделите вашите идеи со нас.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote