in

Објавен е 3-дневниот надомест за сместување на првиот вселенски хотел што ќе биде отворен во 2027 година!

Orbital Assembly Corporation (OAC), која со години работи на изградба на хотел во вселената, ја објави цената на хотелот, кој се очекува да започне да служи во 2027 година. Според дадените изјави, гостите ќе жртвуваат неколку милиони долари за овој вид празник.

Погледот на човештвото за вселената целосно се промени во текот на изминатите неколку години. Во овој контекст, компаниите, особено SpaceX, планираат некако да ги однесат луѓето во вселената, па дури и да формираат колонија на Марс. Не е сосема јасно дали овој проект ќе се реализира, но се чини дека ќе можеме да одмориме во вселената по некое време. Бидејќи компанија наречена Orbital Assembly Corporation (OAC) веќе некое време се обидува да изгради хотел во вселената.

Хотелот на кој работи OAC е всушност вселенска станица, наречена „Војаџер“, оваа станица е дизајнирана како место каде што луѓето можат да живеат. Секако, иако тука се приоритет научниците и астронаутите, обичните луѓе исто така ќе имаат можност да одат во овој хотел и да се сместат. Кога велиме осамени, обични луѓе, не мислиме на нас. Она што мислиме е луѓе кои би можеле да жртват неколку милиони долари за ваков вид патувања.

Voyager Uzay İstasyonu

Вселенската станица Војаџер, која ќе биде првиот хотел во вселената, се состои од 24 модули дизајнирани на кружен начин. Orbital Assembly Corporation вели дека овие модули можат да соберат 400 луѓе истовремено. Додека секој модул се состои од свои простори за живеење, местата каде што луѓето можат да се соберат се исто така во рамките на станицата. Внатре во овој хотел има и вештачка гравитација, а гостите ќе носат астронаутски одела само кога сакаат да излезат во вселената. Доколку може да се изгради таква структура, Вселенската станица Војаџер ќе биде најголемиот вештачки објект во вселената.

Според изјавите дадени од OAC, првиот вселенски хотел во историјата ќе има прифатлива цена според своето искуство. Соодветно на тоа, 3-дневната цена на ваквото патување во вселената ќе биде 5 милиони долари според проценките под сегашните услови. Покрај удобноста на хотелите со 5 ѕвезди, меѓу овие 5 милиони долари ќе има и концерти на светски познатата пејачка Бијонсе. Тимот вели дека секоја вечер ќе има по две претстави, така што ѕвездениот уметник ќе може да ги придружува сценските настапи во вселената. Ако сè оди според планираното, овој хотел ќе започне да служи во 2027 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote