in

Петтото продолжение на Indiana Jones најавено за следното лето!

Во продолжение на приказната за авантурите на Indiana Jones, покрај легендарниот Харисон Форд, главната улога ја има Фиби Валер-Бриџ.

Петтиот дел од светски познатата франшиза е најавуван веќе подолго време, а премиерата ја очекуваме летото следната година, пренесува Hollywood Reporter.

Главната улога на археологот продолжува да ја игра Харисон Форд (78), а режисерската палка од Стивен Спилберг, кој го водеше тимот на првите четири дела, ја презеде Џејмс Менголд.

Англиската актерка, продуцентка и писателка Фиби Валер-Бриџ, добитничка на три награди „Еми“, е позната по улогата во серијата „Флибаг“, а исто така и како продуцент на серијата „Убиј ги Ив“.

На филмот ќе игра и оскаровецот, композиторот Џон Вилијамс, за чии претходни филмски приказни за светски познатиот археолог, тој доби бројни награди, почнувајќи од 1981 година, и филмот „Губитниците на изгубената арка“.

„Воодушевен сум што започнав нова авантура, соработувајќи со дрим-тимот врвни филмаџии“, рече Менголд. “Стивен, Харисон, Кети, Френк и Џон – сите се мои уметнички херои. Кога ќе ја додадете Фиби, брилијантна актерка, со брилијантен креативен глас и хемија, што таа несомнено ќе ја донесе на нашиот сет, не можам да не се чувствувам среќен како да сум јас сум Индијана Џонс “.

Петтиот филм за Индијана Џонс има „долг и макотрпен процес на развој“ датира од 2008 година, кога, по излегувањето на филмот „Индијана Џонс и Кралството на кристалниот череп“, имаше први најави на кои работат сценаристот Џорџ Лукас и режисерот Спилберг продолжението.

После тоа, Disney рече дека филмот ќе излезе во 2019 година, дека ќе го режира Спилберг, но дека сценаристот ќе биде променет.

Во февруари 2020 година беше објавено дека Спилберг се повлекува од режијата, но дека ќе остане продуцент, а Менголд, кој работи и на сценариото, ќе биде зад камерата.

Снимањето беше одложено поради пандемијата, а последниот датум на премиера беше објавен на 29 јули 2022 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote