in

Индонезија направи пловечки-тенк! [ВИДEO]

Индонезија произведе хибридно б.орбено возило кое може да вози и плови, а истовремено да пу.ка како тен.к.

Станува збор за хибридно бо.рбено возило наменето за одбрана, кое се вика Тенк Бат. Ова возило може да помине 965 километри со еден резервоар гориво, што е идеално за одбрана на островите што ја сочинуваат Индонезија. Покрај тоа, возилото може да пренесе повеќе од еден вод на индонезиски маринци.

Тенк бродот е во фаза на тестирање, и ако се покаже добро, Министерството за одбрана ќе купи повеќе копии од компанијата ПТ Лундин.

“Земјата се бори против организираниот криминал, а криминалците користат бројни острови за напади и скривалишта. Таквите возила, сепак, ќе овозможат брз транспорт на армијата од остров на остров, како и слетување на брегот”, пренесува Кликс. ба портал.

Лебдечкиот резервоар е долг 18 метри и широк 6,4 метри, напојуван од два мотори МАН со по 1.200 КС, како и два водени авиони. Максималната брзина е до 40 јазли. Тој е добро опремен со оружје, а војниците можат да понесат многу оружје со себе. Кукитниот топ 105 милиметарски оган гаѓа противтенковски и високо експлозивни гранати.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote