in

Во Индонезија различна стратегија: Прво ќе се вакцинираат младите и работоспособните, а не постарите лица!

Една од најпогодените земји во истокот на Азија, Индонезија, се одлучи на поинаква стратегија кога станува збор за вакцинирањето и имунизацијата на населението против Ковид-19.

Имено државата ќе започне да ги вакцинира најпрвин оние лица кој се вработени и спаѓаат во најголем ризик да бидат заразени, а потоа ќе се премине на лицата од 19 до 59 години кои се работоспособни.

Една од причините за ваквиот пристап на Индонезија е лошата економска состојба на државата и обид за заживување на истата. До лошата економска состојба е дојдено поради затворањата на бизнисите, а тоа беше дело на пандемијата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote