in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

СВЕТСКИОТ ЛИДЕР СО ПОТЕКЛО ОД МАКЕДОНИЈА! Интересни факти за Мустафа Кемал Ататурк!

Интерени факти за таткото на модерната Турција! Мустафа Кемал Ататурк

  1. Ататурк е единствениот лидер во светот што му се припишува придавката „главен учител“.

2. Напиша книга за геометрија. Во оваа книга тој лично именуваше 48 геометриски поими (на турски јазик), како што се триаголник, агол и правоаголник.

3. Во едно интервју го прашале: „Дали размислувате да станете членка на Обединетите нации?“ Тој одговори: „Ние ги ставаме нашите услови и чекаме да бидат прифатени. Ние не аплицираме за да станеме член. Ќе размислиме да прифатиме ако бидеме поканети.

4. Во 1938 година, една песна е објавена во еден весник во Техеран, напишана по смртта на Ататурк: „Ако Бог сака да и помогне и да се спријатели со некоја земја, тој испраќа личност како Мустафа Кемал да ја води таа земја“.

5. На норвешки јазик, постои фраза „да се биде како на Ататурк!

6. Ататурк објави весник наречен „Мимбер“, во кој за прв пат се појави зборот „цензура“. Трудот е објавен до изданието 52.

7. “Цветот Ататурк” беше именуван од еден од професорите на универзитетот Вандербит, д-р Кирк Ландин, кој прв го откри. Овој цвет се произведува и се продава низ целиот свет со ова име.

8. Грчкиот врховен командант Трикопис, без никакви принуди и ограничувања, оди во Турската амбасада во Атина на секој Ден на Републиката, стои пред сликата на Ататурк и едноминутно молчи.

 

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote