in

Што?Што?

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА НАЈБОГАТИОТ ЧОВЕК ВО АЗИЈА! – МУКЕШ АМБАНИ!

Мукеш Амбани е 5-та најбогата личност во светот и најбогатата личност во Азија.

Mukesh Ambani dünyanın en zengin 5. ve Asya'nınsa en zengin insanıdır.

Индиски бизнисмен и сопственик на тимот Mumbai Indians, Амбани своето богатство го добива од неговата Reliance Industries Limited (RIL). Да ги погледнеме непознатите одлики на Амбани, како и неговото богатство..

  1. Бидејќи неговото семејство не беше многу добро ситуирано во младоста, тој тешко можел да добие џепарлак.

2. Кога неговиот татко, Зирубаи Амбани, му рече да го напушти Стенфорд и да работи за него, тој започна да работи во компанијата – Неговиот татко го замоли Мукеш да го напушти училиштето за да основа Фабрика за предиво од полиестер. Таа обезбеди заостаната интеграција на компанијата што доставувачите ја должеа на компанијата, а потоа се зголеми продуктивноста на компанијата.

3. Зградата со име Антилија, дом на Мукеш Амбани, е една од најскапите недвижнини во светот – Мукеш и неговото семејство живеат во зграда од 27 ката која се наоѓа на патот Алтамаунт во Јужен Мумбаи, една од најскапите имоти на светот.

Mukesh Ambani'nin evi olan Antilia isimli bina dünyadaki en pahalı gayrimenkullerden biridir.

4. Мукеш Амбани заработува приближно 31202 долари во минута, станувајќи побогат секоја минута.

5. Нето-вредноста на Мукеш Амбани е поголема од целиот бруто домашен производ на Белорусија – Според податоците на Светска банка, БДП на Белорусија бил околу 56,6 милијарди долари во 2018 година.

6. Секоја соба од неговата куќа има или фотографија од неговиот татко или семејна фотографија со неговите родители и браќа и сестри.

Evinin her odasında ya babasının fotoğrafı ya da ebeveynleri ve kardeşleriyle birlikte bir aile fotoğrafı vardır.

7. Неговиот прекар е Муку

8. Амбани има повеќе од 168 автомобили.

Ambani'nin 168'den fazla arabası bulunmaktadır.

9. Неговите колеги велат дека никогаш не го виделе лут или да вика

10. Тој не сака да го слави роденденот! – Тој не сакаше да ги слави родендените освен својот 50-ти роденден, кој го слави со своите вработени во фабриката во Јамнагар. Тој верува дека најдобрите прослави се само со неговото семејство, а тој троши многу пари за планирање на роденденот и подароците на неговата сопруга.

11. Исто така ја има најголемата рафинерија во светот

Aynı zamanda dünyanın en büyük rafinerisine de sahiptir.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote