in

Што?Што?

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА ЧЕТВРТАТА ЗЕМЈА ПО ПОПУЛАЦИЈА ВО СВЕТОТ – ИНДОНЕЗИЈА!

  1. Индонезија опфаќа многу земја – ова огромно парче земја се протега на 5120 километри од исток кон запад.

2. Индонезија е составена од 18,308 острови

3. Е вистински рај за љубителите на животни
4. Индонезија е дом на најдолгите гуштери на планетата Земја – Комодо змејот живее само на петте острови во Индонезија. Ринка, Флорес, Гили Мотанг и Падар.

5. Има околу 139 вулкани – Индонезија е третата земја по бројот на вулкани, позади САД и Русија.

6. На некои од тие вулкани искачувањето е дозволено

7. Популацијата на Индонезија е 261.1 милион – Индонезија е држава со најголема популација на муслимани.
8. Сеуште постои смртната казна! – во 2015 година биле убиени 5 лица кои биле помешани со трговија на дрога.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote