in

Интересни факти за најмалата планета во сончевиот систем: Меркур!

1. Како го добила името? – Поради позицијата на планетата (најблиску до сонцето), планетата Меркур најбрзо се врти и е именувана во Меркур. Меркур, според римското верување е најбрзиот бог.

2. Таа е најмалата планета во Сончевиот систем – Диаметарот на планетата е 4879 километри

3. После планетата земја, Меркур е најгустата планета – Планетата земја е најгустата планета во сонцевиот систем. После неа доаѓа Меркур. Големината и е мала но сконцентрираноста на жива во јадрото ја прави многу густа

4. Меркур е втората најтопла планета – Иако е најблиску до Сонцето, сепак не е најтоплата планета. Венус го држи приматот „најтопла планета во Сончевиот систем.

5. Ноќите на Меркур се многу студени! – Ноќната температура на Mеркур може да достигне до -184 целзиусови степени

6. На Меркур вашата тежина е помала – Ако на планетата земја сте 100 килограми, на Меркур ќе бидете 37-38 килограми

7. Меркур како Венус нема свој сателит

8. Посета на планетата Меркур е многу тешка и до сега се направени само две експедиции во 1975 и 2015

9. На Меркур една година е 88 дена

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote