in

Колку треба да се работи за iPhone! Граѓани на Лихтенштајн три, Македонци 76 дена!

Во последните две години интернет порталот Веривокс истражуваше колку луѓе во различни земји треба да работат за да си дозволат iPhone, па дојдоа до заклучок дека Македонците треба да работат 76 дена за да го купат, а граѓаните на Лихтенштајн само три дена.

Германскиот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ известува дека слична пресметка е направена и за хамбургерите на McDonalds уште од 80-тите години на минатиот век, бидејќи телефонот и хамбургерот се стока која чини приближно иста во секоја земја и е многу погодна за вакви истражувања.

“Пресметката на таканаречениот индекс на iPhone е едноставна, а резултатите се изненадувачки. Цената на најновиот модел на iPhone 12 се споредува со националниот бруто приход. На потрошувачите во Германија им треба просечно осум работни дена за да заработат за новиот iPhone 12 со 64 гигабајти меморија. На списокот има граѓани на Лихтенштајн на кои им требаат три работни дена за таа набавка, додека последната на списокот е Молдавија, каде што луѓето треба да работат 85 дена во просек за новиот iPhone “, пишува во порталот Веривокс.

Она што изненадува е што овие уреди се поскапи во некои сиромашни земји отколку во побогатите.

Додека во Германија iPhone 12 чини 876 евра, неговата цена во Македонија е 1.061 евра. Жител на Македонија, кој има два милиони жители, кој сака да има iPhone, треба да работи во просек 76 дена за да го купи, нешто помалку од граѓаните на Молдавија.

Паметниот телефон на Apple е скап и има слични цени во Грција, Шведска или Унгарија, каде чини повеќе од 950 евра.

Според порталот Веривокс, цените се разликуваат пред се поради даноците и увозните давачки. Apple често нуди различен опсег во земји со помала куповна моќ, но не ги намалува цените на мало.

Истражувањето исто така покажува дека во шест земји просечниот месечен приход не е доволен за купување на еден iPhone.

Русите со месечна плата можат да купат 0,9 уреди, Турците 0,8, а Црногорците 0,7. Да не ги спомнуваме граѓаните на Македонија и Молдавија со 0,4. Од друга страна, потрошувачите во Швајцарија и Норвешка можат да купат седум од овие нови iPhone-и месечно, а граѓаните на Лихтенштајн дури девет “, пишува Франкфуртер алгемајне цајтунг.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote