in

Италија победник на Евровизија, соседна Србија на 15-то место! [ВИДЕО]

Победник на Евровизија е претставникот на Италија, групата Манескин со песната „Zitti E Buoni“.

Италија освои 524 бода, Франција беше втора, а Швајцарија трета.

Претставникот на швајцарскиот Gjon Tears доби најмногу поени од членовите на стручните жири, но Италија победи благодарение на најголемиот број поени врз основа на гласовите на публиката.

„Ние сакаме да им кажеме на Европа и светот дека рокенролот никогаш не умира“, рекоа победниците.

Претставничките на Србија, групата Hurricane, го завршија натпреварувањето на 15-то место.

Тие освоија 102 поени – од жирито добија вкупно 20 поени, а врз основа на гласовите на публиката 82.

Групата Hurricane доби 12 поени од жирито на Македонија.

Велика Британија остана без поени на овогодинешниот натпревар за песна на Евровизија.

Претставници на 26 земји се бореа за трофејот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote