in

Италијанците протестираа против воведувањето на задолжителните санитарни пропусници!

Неколку илјади Италијанци протестираа низ целата земја против воведувањето на задолжително санитарно поминување како дел од новите мерки против коронавирусот.

Собраните на митинзите главно немаа заштитни маски на лицето и извикуваа „Не, диктатури“, „Слобода“ и „Не, санитарни пропусници“.

Во Италија, од 6 август, задолжително е санитарно поминување, односно доказ за вакцинација, минато заболување или негативен тест не постар од 48 часа, за затворени места, како што се барови и ресторани. Пасоши ќе бидат потребни и за базени, спортски центри, игротеки, како и за музеи, кина и театри.

Протести се одржаа во околу 80 италијански градови.

Во Италија, бројот на лица заразени со коронавирус се зголемува секој ден, а денес ги имаше повеќе од 5.000.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote