in

Италијански бисквити со бадеми

Италијански кантучи, идеален со вино, кафе или чај.

Состојки:

  • 1/2 лимон
  • 1/2 портокал
  • 3 јајца
  • 150 гр шеќер
  • 1 ванилин шеќер
  • 450 гр меко брашно
  • 1/2 вреќа прашок за пециво
  • 250 гр бадеми

Подготовка:

Измијте ги добро лимонот и портокалот, изрендајте ја кората и исцедете го сокот.

Изматете ги јајцата со шеќер и ванилин шеќер додека не станат пенливи, а потоа додадете рендана кора и сок и измешајте ја во пената.

Загрејте ја рерната на 180 степени. Поставете плех со хартија за печење.

Измешајте брашно и прашок за пециво и полека мешајте во мешавината на јајца. Потоа замесете меко тесто и додадете бадеми.

Направете ролни со дијаметар од околу три сантиметри од тестото и израмнете ги малку, наредете ги ролатите на плехот и печете ги околу половина час, додека не станат златно-кафеави.

Извадете ги кифличките од рерната и исечете ги на парчиња дебели еден сантиметар, па повторно ставете ги во тавата, вратете се во рерна и печете уште 10 минути, додека не станат крцкави.

Извадете ги бисквитите и оставете да се изладат.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote