in

МОРА ДА ГИ ЗНАЕТЕ! Дерматолозите ги открија најдобрите домашни лекови за изгореници!

Изгорениците може да бидат доста болни, а исто така можат да го зголемат ризикот од развој на рак на кожата. Здружението за борба против рак на кожа наведува дека ризикот е уште поголем ако сте ги имале овие изгореници пет или повеќе пати во животот.

Што предизвикува болка?

„Ултравиолетовото зрачење ја оштетува ДНК во кожата, што доведува до воспалителен одговор“, објасни дерматологот др. Лето.

„Тоа предизвикува црвенило, оток и болка. Понекогаш погодените клетки на кожата се уништуваат “, додаде тој.

Изгорениците треба да се третираат што е можно побрзо, а дерматолозите ги открија најдобрите домашни лекови кои можат да ви помогнат во тоа.

Ладни облоги

Потопете чиста крпа во ладна вода и ставете ја на изгореници. Повторувајте ја постапката пет пати на ден, и чувајте ја крпата на изгорениците пет до десет минути.

Туширајте се со ладна вода

Американското здружение на дерматолози објаснува дека студената вода всушност може да помогне во „гаснење на огнот“ што го чувствувате на вашата кожа. Туширајте се со ладна вода и внимателно избришете со крпа, но оставете ја кожата да остане малку влажна за да може да го апсорбира навлажнувачот што го нанесувате.

Користете алое вера

Алое вера може да помогне во лекување на изгореници. Може да нанесувате препарати од алое вера на изгореници неколку пати на ден или да направите ладни облоги од алое вера.

Користете млечни производи

Научниците велат дека можете да нанесете ладно млеко на ткаенината, а потоа да ја ставите ткаенината на изгореници. Можете исто така да користите обичен јогурт. Млечните производи можат да ја ублажат болката и да го стимулираат процесот на заздравување, а може да ги нанесувате на секои 20 минути неколку часа, пренесува МСН.

Пијте многу вода

Ако имате изгореници, треба да пиете многу течности за да спречите дехидрирање, според Американското здружение за дерматологија.

За да спречите изгореници, користете крема за сончање. Ултравиолетовото зрачење е најинтензивно во средината на денот, па затоа треба да избегнувате изложување на сонце тогаш.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote