in

БИЗАРНО! Изградил ѕид на границата со Мексико, сега сака да го продаде!

New bollard-style U.S.-Mexico border fencing is seen in Santa Teresa, New Mexico, U.S., as pictured from Ascension, Mexico August 28, 2019. REUTERS/Jose Luis Gonzalez

Томи Фишер минатата година изгради приватен ѕид долг 4,9 километри во американската држава Тексас.

На тој начин ги раздели САД и Мексико и сега бара некој да го купи тој ѕид.

Сепак, според Блумберг, продажбата ќе биде тешка работа, особено откако американскиот претседател Џозеф Бајден, кога беше избран на таа позиција, ја запре изградбата на ѕидот Трамп, иако шефот на службата за внатрешна безбедност на Бајден изјави дека сегашната администрација може да “пополни” дупки во постојниот existingид.

Минатиот месец американскиот претседател врати 2,2 милијарди долари на армијата, на која и беше пренесено овластување да го гради ѕидот за време на администрацијата на Доналд Трамп.

Ѕидот на Фишер, кој се протега покрај реката Рио Гранде што ги дели САД и Мексико, се состои од 15.000 челични столбови високи пет метри, со растојание од 13 сантиметри меѓу нив, додава агенцијата Блумберг.

Фишер за Блумберг изјави дека започнал да размислува за изградба на ѕид како лична заштита, кога Трамп беше избран за претседател.

Додека го градеше ѕидот, Фишер рече дека ја носи мислата дека „изградбата може да биде навистина забавна, како и проект што може да се запомни, како браната Хувер“.

Браната Хувер е бетонска архи-гравитациона брана и хидроелектрична централа на реката Колорадо, лоцирана помеѓу државите Аризона и Невада.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote