in

NYT: Израел стои зад убиството на иранскиот научник!

Израел е одговорен за денешното убиство на главниот ирански нуклеарен научник Мохсен Фахризадех, објави „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на тројца неименувани разузнавачи. Извештајот е објавен откако неколку ирански официјални лица ја обвинија еврејската држава за неговото убиство. Најголемиот ирански нуклеарен научник Мохсен Факризадех е убиен денес додека возел во Абсард, близу Техеран.

Весникот наведува дека не е јасно дали Вашингтон однапред знаел за нападот, но потсетува дека Израел и САД тесно соработуваат во нивните односи со Иран.

Неименуван израелски официјален претставник денеска му соопшти на израелскиот јавен сервис Кан дека „без Фахризадех, на Иран ќе му биде многу тешко да напредува во својата воена (нуклеарна) програма“.

Иако Иран го замрзна развојот на својата нуклеарна програма како дел од договорот со големите сили во 2015 година, Израел рече дека Фахризаде тајно продолжил да работи на тоа и дека тој е клучна фигура во напорите на Иран да се вооружи со атомска бомба.

Атентатот на Фахризаде е последниот во низата атентати врз нуклеарни научници во Иран во последните неколку години, за што земјата го обвинува Израел.

Израелската телевизија објави дека денешниот напад бил многу посложен од кој било претходен ваков инцидент.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху еднаш рече за Фахризаде дека тој е татко на иранската нуклеарна програма.

Израел одби да го коментира убиството на тој научник, а ТВ Канал 12 оцени дека тој не бил само татко на иранската програма за нуклеарно оружје, туку и човекот кој решил да им ја достави бомбата на ајатоласите.

Тој исто така беше експерт за балистички ракети, се вели во извештајот.

Израелскиот новинар Јоси Мелман, експерт за разузнавачката служба Мосад, објави на Твитер дека убиството е голем психолошки и професионален удар за Иран, а американскиот претседател Доналд Трамп го објави на Твитер.

Њујорк Тајмс објави претходно овој месец дека друг човек на Ал Каеда, Абу Мухамед ал-Масри, е убиен во Техеран и дека е убиен од двајца израелски оперативци на мотор по наредба на Вашингтон.

Ал-Масри, заедно со неговата ќерка Миријам, вдовицата на синот на Осама бин Ладен, Хамзем, беше убиен во август, објави „Тајмс“, повикувајќи се на разузнавачки извори.

Иран рече дека извештајот се базира на неточни информации и го негира присуството на кој било член на Ал Каеда во земјата.

Израелскиот ТВ канал 12 објави дека Агенцијата за атомска енергија има намера со години да се сретне со убиениот научник денес и да го праша за неговите активности, но дека Техеран не го дозволил тоа.

Истиот канал објави дека Фахризаде е еден од најчуваните луѓе во Иран и постојано бил опкружен со телохранители.

Израелската армија, и покрај иранските закани за одмазда, не ја зголеми својата подготвеност по убиствата, јавуваат локалните медиуми.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote