in

НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ! Израелските археолози открија тврдина од времето на кралот Давид!

Израелски археолози откриле утврдена зграда од времето на кралот Давид на Голанските висорамнини под израелска окупација која ги расветлува границите на библискиот израелски сојузник.

Тврдината стара 3.000 години е откриена во близина на еврејската населба Хиспин како дел од подготвителните работи за изградба на нова населба и се верува дека им припаѓала на сојузниците на кралот Давид.

Локално ископаните карпи од базалт формираат дебели метар и половина од wallsидовите на комплексот на врвот на ридот.

Барак Чин, кој го водеше ископувањето за Израелската агенција за антиквитети, проценува дека се простира на повеќе од илјада квадратни метри.

Археолозите пронајдоа голем камен со врежани фигури со рогови што ги шират рацете и статуа на жена што држи музички инструмент, можеби тапан.

„Тоа нè поврзува со откритијата на железното време“, вели Чин, истакнувајќи дека слични предмети биле пронајдени во Бетсаида, „место поврзано со главниот град на Кралството Гешур“, кое се протега западно од Хиспин, на северниот брег на Галилејското Море.

Цин вели дека откритијата покажуваат „семејни врски“ помеѓу кралството Гешур и Давид.

Тврдината близу Хиспин е прва од ваков вид откриена и претставува ретко парче од сложувалката за Голановата археологија, вели Цин.

“Овој феномен е можеби пораспространет отколку што знаеме. Истражувањето на Голан не е далеку напредно … ние само што започнавме да го откриваме”, рече тој.

Идните откритија може да помогнат да се откријат појасните граници на кралството Гешур.

“Ние веруваме дека кралството се протегало до Сирија и дека откриената тврдина се наоѓа во таа област. Сликата станува нешто појасна”, вели Цин.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote