in

Што?Што?

НЕВЕРОЈАТНО! Пронајдено е јајце старо 1000 години!

Јајце-кокошка старо илјада години, едно од најстарите во светот, е пронајдено во градот Јавне, во централниот дел на Израел, објави Израелскиот орган за антиквитети.

“Тоа е многу ретко откритие во Израел и во светот. Наоѓањето фрагменти од лушпи од јајца е секогаш интересно откритие за време на ископувањето, но е релативно вообичаено. Комплетното јајце е навистина уникатно”, изјави Ли Пери Гал од таа администрација.

Целото јајце е пронајдено на место кое датира од византискиот период од четвртиот до седмиот век од нашата ера.

Бидејќи беше распукана, повеќето од содржините протекоа, но дел од жолчката остана, што ќе овозможи понатамошни анализи.

“Кокошките беа припитомени во Југоисточна Азија релативно неодамна, пред околу 6.000 години, но требаше време да почнат да се користат во исхраната. Тие беа користени за други цели, за борба против петлите, се сметаа за убави животни, изложени во антички зоолошки градини и дадени далеку, на кралевите“, рече Пери Гал.

Таа објасни дека тоа е всушност едно од најстарите места во светот каде се пронајдени докази за одгледување кокошки Мареш од хеленистичкиот период во Израел, старо 2.300 години, пренесоа израелските медиуми.

Античките кокошки пронајдени во регионот, како и нивните јајца, биле помали од сегашните. Тие станаа важни во исхраната на античките Евреи, а потоа и на муслиманите кои не јадеа свинско месо.

Јајцето пронајдено во градот уште повеќе пукна и се скрши кога го извадија од местото каде што беше пронајдено, но беше вратено во првобитната состојба во лабораторијата на Администрацијата за антиквитети.

Пронајден е како дел од проектот за изградба на ново маало во градот, а според израелскиот закон, ископувањата мора да бидат заштитени пред каков било потег.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote