in

Јапонија и официјално го доби престолонаследникот!

epaselect epa08098420 Japan's former Empress Michiko (5-L), former Emperor Akihito (6-L), his son and current Japanese Emperor Naruhito (C-L), Empress Masako (C-R) and Crown Prince Akishino (6-R) greet well-wishers through a bullet-proof glass from a balcony during their New Year's public appearance at the Imperial Palace in central Tokyo, Japan, 02 January 2020. It was Naruhito's first New Year address to the nation since his ascension to the Chrysanthemum Throne. EPA-EFE/FRANCK ROBICHON

Акишино, помладиот брат на императорот Нарухито, беше официјално инагуиран; според законот, само мажите можат да го наследат тронот во Јапонија!

Целодневната церемонија во Царската палата требаше да се одржи во април, но беше одложена поради пандемијата на вирусот корона, пренесува Хина, повикувајќи се на Ројтерс.

Според јапонскиот закон, само мажите можат да го наследат тронот.

Ќерката на Нарухит, 18-годишната принцеза Аико, нема право на тоа.

Потенцијалните измени на законот паднаа во втор план откако сопругата на Акишин го роди неговиот син Хисахит во 2006 година.

Конзервативците не сакаат промени

„Длабоко размислувам за одговорноста на престолонаследникот и ќе ги извршувам моите должности“, им рече Акишино на толпата, која главно носеше маски, објави јавната телевизија НХК.

Акишино (54) е еден од тројцата наследници на тронот, заедно со Хисахит (14) и принцот Хитачи (84), помладиот брат на Акихито, кој абдицираше минатата година.

Конзервативците не сакаат да го променат законот за сукцесија, но дебатата за обезбедување стабилен трансфер на моќ може да се засили.

Една опција е да им се дозволи на жените, вклучително и постарите сестри на Аико и Хисахита, да го задржат царскиот статус по бракот и наследството или да им го предадат престолот на своите деца, што повеќето Јапонци се склони да го сторат.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote