in

Што?Што?

НЕВЕРОЈАТНО! Место за патување во вселената со Џеф Безос е продадено за 28 милиони долари!

Еден богат среќен добитник плати 28 милиони долари на аукција за вселенско патување со основачот на Амазон, Џеф Безос.

Тоа ќе биде првиот туристички вселенски лет на компанијата Blue Origin на Џеф Безос, закажан за 20 јули, на годишнината од слетувањето на Аполо 11 на Месечината.

Победникот, чие име ќе биде откриено за само неколку недели, победи на натпреварот со дваесетина учесници на онлајн аукција што траеше помалку од десет минути.

Почетната цена за седиштето до основачот на Амазон, неговиот брат Марк и еден четврти патник беше 4,8 милиони долари.

Џеф Безос (57), основач на американската технолошка компанија Амазон, на почетокот на овој месец објави дека ќе биде на првиот туристички лет на неговата компанија Blue Origin.

Така, првиот екипаж кој ќе полета од Тексас во капсулата Blue Origin ќе биде екипажот, тогаш основач на Амазон и неговиот помлад брат Марк, кој е пожарникар.

Заедно со нив, тој ќе биде најголемиот понудувач на добротворна аукција за време на само 10-минутното скокање до вселената и назад. Скоро 6.000 луѓе од 143 земји учествуваа на аукцијата. Парите од аукцијата ќе бидат дадени на Клубот за иднината, Фондацијата Blue Origin.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote