in

Што?Што?

Јод – повеќекратно оружје против вирусот

Времето на прослави и празници доаѓа, сите сакаме да се релаксираме во храна и пијалоци со семејството и пријателите. За жал, нема да има дружење оваа година. Грип и инфекции на дишните патишта се таму и бројот на луѓе кои страдаат од ковид-19 расте секој ден. Сето ова упатува на друга, нова загриженост.

Ковид-19 и грипот се различни заразни болести, но можат да имаат слични симптоми (треска, кашлица, отежнато дишење). Можеме да спречиме грип со вакцина, но она што е потребно е да се грижиме за вашето здравје, да се храниме здраво и да ги следиме препорачаните мерки.

Зголеменото внесување на јод е клучно во овој момент, вели д-р Гери Ворен. Да се заштитиме самите треба да биде нашата главна активност во моментот – треба да го зголемиме дневниот внес на јод на 30 mcg / kg – безбедна горна граница поставена од Светската здравствена организација – СЗО.

На овој начин, ние му овозможуваме на нашето тело да изврши три основни функции во борбата против ковид и другите вируси: деактивирање на коронавирус во носот, деактивирање на коронавирус на кожата и, што е можеби најважно, јод овозможува апоптоза (програмирано уништување) на клетките инфицирани од ковид

Со цел да се зајакне нашиот имунолошки систем, потребно е да се земат 1,5-2,4 милиграми јод на ден (во зависност од телесната тежина). Бидејќи телото не произведува јод, мора да го внесуваме секој ден. Постојат повеќе од доволно начини да се направи тоа. Најдобри се морските плодови и алгите, но и разните зеленчуци. Внесувањето на јод преку храна и вода ја намалува можноста за пренесување на ковид-19, а со тоа и смртноста.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote