in

Што?Што?

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! Јодот е моќен минерал во борбата против пневмонијата!

Пневмонија е инфекција на еден или два бели дроба. Зголемени меури или алвеоли, кои инаку апсорбираат кислород, се воспалуваат, се полнат со гној, се зацврстуваат, што го отежнува правилното функционирање на белите дробови.

Сето ова неизбежно доведува до тоа крвта и клетките во целото тело да бидат лишени од кислород.

Симптомите на пневмонија се движат од релативно безопасни до тешки, па дури и фатални. Пневмонијата започнува со симптоми карактеристични за настинка и грип: кашлица, чувство на исцрпеност и подоцна висока температура. Симптомите обично се многу потешки кај постарите лица или кај луѓето со веќе ослабен имунолошки систем.

Пневмонијата главно е предизвикана од инфекција предизвикана од бактерии, вируси или габи.

Ова е местото каде јодот влегува во игра. Во 1811 година, го откри францускиот научник Барнард Курота. Јодот е основна хранлива материја што не може да се создаде во организмот. Храната како алги и морски плодови, ракови, зеленчук одгледувани во почва богата со јод, се одличен извор на јод.

Одамна е познато дека јодот е неопходен за правилно функционирање на нашето тело, но она што не секој го знае е дека јодот е минерал кој ги убива бактериите, вирусите и габите, главните причини за воспаление на белите дробови. Пред многу време, проф. Т. Ф. Ален, тврди дека третманот со јод кај пациенти со пневмонија „ќе го запре процесот на хепатизација (претворање на нормалното ткиво на белите дробови во воспалителен инфилтрат во пневмонија)“.

Имање пневмонија може да биде исцрпувачко во најдобар случај и може да биде многу болно и потенцијално опасно по живот во најлош случај. Преземање чекори за да се грижиме за нашето тело и нашиот имунолошки систем, така што ќе имаме шанса да се бориме против инфекциите, да ги намалиме шансите за пневмонија, како и да помогнеме во лекувањето на симптомите на пневмонија.

Најдобрата одбрана е добар напад. Најдобар начин да ги победите инфекциите и да го зајакнете имунитетот е да консумирате доволно овој скапоцен минерал секој ден. Важно е да вклучите разновидна храна богата со јод. Време е да му дадете на јодот внимание што го заслужува.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote