in

Како Арсенал го испушти Меси, Пике, Хуан Мата…

Поранешниот скаут на Арсенал од Шпанија вели дека Топџиите биле многу блиску едновреме за да ги донесат Меси, Пике и Мата како тинејџери на Хајбери, тогашниот стадион на Арсенал.

Lionel Mesi

Одреден извидник, Франсис Кагигао, во интервју за Гардијан изјави дека сегашните асови на Барселона, Лионел Меси и дефанзивецот eraерар Пике, како и многу други таленти како актуелниот играч за врска на Манчестер Јунајтед, Хуан Мата, биле „многу, многу блиску“ да потпишат за Арсенал додека биле тинејџери.
Френсис работел за „Топџиите“ и придружувал талентирани деца низ Шпанија. Така тој го забележа Томас Парти пред шест години, кој деновиве конечно стана член на Арсенал.

Заминувањето на овој искусен извидник следеше кога Арсенал, поради моменталната криза предизвикана од пандемијата, објави дека 55 вработени ќе бидат технолошки вишок. Сепак, тој не е огорчен од клубот, напротив:
„Сè уште се сеќавам на денот кога дојдов на состанокот со Арсен Венгер, Пит Рајс и Стив Роули. искрено, не очекував да поминам толку време во една таква институција како Арсенал. Вие не можете да си дозволите да бидете горчливи во животот. „Се чувствувам привилегиран што бев дел од Арсенал и претпочитам да гледам напред отколку наназад“, рече г-дин Франсис Кагигао.

“Меси тогаш имаше 15 години. Тој, Пике и Мата беа многу, многу блиски до Арсенал, и имаше многу други талентирани момци. Проблемите со Меси беа околу работната дозвола, не можевме да го обезбедиме тоа и да се приближиме што е можно повеќе. сакавме. И тоа е сè што можам да кажам за тоа “, рече нејасно, но додаде:

„Знаете, многу таленти се оддалечуваат од вас, два, три, четири годишно, но повеќе сакам да се сеќавам на оние што успеавме да ги донесеме“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote