in , ,

Што?Што?

Како боите на ѕидовите по фенг шуи влијаат на нашето однесување и расположение: Еве кои создаваат нервоза!

Насликаните sидови можат да го освежат просторот во еден момент, но главниот проблем е кои бои да ги изберете и како да ги комбинирате. Доколку не сте сигурни што би одговарало на вашиот мебел или се сомневате во неколку различни нијанси, прочитајте ги советите засновани на вештините за Фенг Шуи

Фенг Шуи е древна кинеска наука за усогласување на животот и правилно „дистрибуирање“ на енергијата во одреден простор.

Ни нуди теории со кои можеме да влијаеме на квалитетот на домувањето, а со тоа и на квалитетот на нашите животи.

Боите се едни од најважните помагачи кои експертите за Фенг Шуи ги користат за насочување и промена на енергијата на одредени области во станот.

Што претставуваат боите и како влијаат на нас?

Зелена: смирува, поттикнува креативност, промовира раст и регенерација, претставува надеж.

Црвено: стимулира апетит, го подобрува метаболизмот, обезбедува енергија, но исто така може да создаде нервоза.

Жолта: поттикнува комуникација, ги подобрува односите со околината, добро влијае на затворените луѓе затоа што ги охрабрува да се релаксираат.

Розова и виолетова: смирува, релаксира и симболизира безусловна убов.

Браун: симболизира упорност, топлина и смиреност и ги внесува во домот.

Бело: симболизира чистота и едноставност.

Сина: смирува и поттикнува размислување и учење.

Црно: го користиме внимателно и во мали количини. Тоа нè охрабрува да размислуваме, но и затвора.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote