in

Како да јадете леб и да не се здебелите?

Многу луѓе бегаат од лебот кога се обидуваат да ослабат, но не мора да биде така.

Навистина, лебот е полн со јаглехидрати, и во многу случаи е направен од високо обработено брашно. Сепак, постои здрав начин на конзумирање леб поради кој нема да се здебелите, пишува Eat This, Not That.

Неколку правила што треба да ги следите ќе ви помогнат да уживате во лебот иако сте на диета.

Следете го правилото 10:1
Едноставно кажано, на секои 10 грама јаглени хидрати, лебот треба да содржи грам влакна.

Леб од цели зрна
Ако списокот на состојки започнува со шеќер, фруктоза, пченкарен скроб, бело или пченично брашно, многу е веројатно дека станува збор за леб што содржи едноставни јаглехидрати. Дефинитивно треба да избегнувате таков леб.

Ако не сте сигурни дали некој леб е направен од цели зрна, првите состојки на листата треба да бидат токму тие житарки.

Изберете органска пченица
Пченицата многу се промени во последните 50 години и треба да го избереме органскиот што е помалку изложен на пестициди.

Купете ферментиран леб
Лебот направен од ферментирано, квасец е полн со здрави бактерии кои помагаат да се регулира функционирањето на дигестивниот систем.

Јадете го со здрави масти
Слободно јадете го вашиот омилен леб со здрави масти како маслиново масло, кокосово масло и путер. Не само што ќе јадете побавно, туку и ќе биде повкусно.

Изберете потемен леб
Колку е потемно брашното од кое се прави лебот, толку е побогато со антиоксиданси.

Леб со семиња
Лебот со семиња е полн со хранливи материи што нема да ги добиете во обичниот леб.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote