in ,

Што?Што?

Како да ослабете без вежбање? 6 лесни начини за согорување калории

Не мора да плаќате скапи членарини за во сала за да изгубите тежина. Можете исто така да се ослободите од нив без да вежбате и да подлежите на диети.

Секојдневните задачи како чистење, градинарство или шопинг исто така согоруваат калории. Покрај тоа, верувале или не, дури и ако работите на држење на телото и спиете повеќе, можете да забележите значителни промени во вашето тело.

Еве шест лесни начини за слабеење и за да го добиете вашето тело во подобра форма.

1. Работете на држење на телото

Според др. Holly Philips, исправената поза го подобрува протокот на кислород во телото. Ова обезбедува повеќе енергија во текот на денот, што значи дека можете да бидете поактивни. Доброто држење на телото исто така ќе ве направи визуелно послаби. Исправете го грбот, кренете ги рамената и дишете длабоко.

2. Излезете во градина

Дали сакате да вежбате и да не одите во теретана? Градинарството е одлична алтернатива. Косењето на тревата согорува просечно 400 калории на час. На второ место е мотиката на градина која согорува 250 калории на час, додека еден час плевење ќе согори 175 калории.

3. Пијте повеќе вода

Истражувањата покажаа дека пиењето вода помага да се губи телесната тежина.

4. Исчистете го домот

Ако мразите вежбање и чистење, можете да убиете две муви со еден удар. Мора да го одржувате вашиот дом чист во секој случај, а правосмукалката и прашината се слични на вежбање. Со други зборови, тоа е ефикасно за согорување калории. Истражувањата покажаа дека ако трошите 18 часа месечно на чистење, ќе согорите околу 4.000 калории.

5. Спијте добар ноќен сон

Кога спиеме, согоруваме во просек околу 300 калории. Квалитетниот сон исто така ни помага да го наполниме телото со енергија, што ќе не одржува активни во текот на денот, и е одлична алатка за справување со акумулираниот стрес, што исто така придонесува за зголемување на телесната тежина.

6. Почестете се со шопинг

Купувањето не се нарекува форма на терапија без причина. Ако сакате да го зголемите бројот на чекори што ги преземате за еден ден, можете да шетате низ продавниците и да го комбинирате удобното со корисното. Претходните истражувања покажаа дека просечната жена согорува 385 калории неделно само со пазарење, пренесува Индекс.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote