in

Што?Што?

НЕ ОЧЕКУВА ПЕКОЛНО ЛЕТО! Експертите советуваат на „наоружување“ против топлотниот бран! ЕВЕ КАКО!

Уште во јуни, Македонија беше погодена од бран рекордни температури, многумина не го ни почувствуваа краткорочното освежување, а веќе нè следи нов жежок бран.

Лекарите советуваат да не ја напуштаат куќата во најтоплиот дел од денот, помеѓу 10 и 16 часот, бидејќи е најдобро заштитена од топлина и несакани последици.

Меѓутоа, ако треба да излезете надвор, за да не се онесвестите, понесете со себе нешто солено, слатко и шише вода, предупредува брзата помош.

Облечете лесна гардероба направена од природни материјали, ставете очила за сонце и капа. Дури и толку „вооружени“, изберете превоз во сенка и климатизирање.

Кога е жешко, особено треба да се избегнуваат алкохол и газирани пијалоци. Најважно е да вклучиме што повеќе зеленчук во исхраната, да јадеме житарки за појадок и да јадеме овошје што имаат многу вода – јаболка, диња, лубеници – сè што нè лади.

Сладоледот секогаш е поврзан со високи температури, а оние кои се грижат за својата тежина можат да направат поздрави варијанти од парчиња од омиленото овошје.

Топлината предизвикува најмногу проблеми кај бремени жени, стари лица и бебиња

Кога термометарот достигне „црвен боја“, бремените жени, старите лица и бебињата имаат најмногу проблеми. Потребно им е посебно внимание со цел што полесно да ја издржат големата топлина.

Центрите предупредуваат дека топлото време и топлината многу повеќе им пречат на децата отколку на возрасните. Бебињата се препорачува да се вадат надвор рано наутро или доцна попладне во текот на летните месеци.

Од тој центар за советување, тие забележуваат дека деновиве им се јавувале на родители чии деца биле дехидрирани, кои се разболеле.

“Ако тоа се случи, дајте му на детето вода, ставете го во кревет и контактирајте ја најблиската здравствена установа. Навистина има голем број на деца кои не го сакаат овој пат”.

Кога влегувате во автомобил, важно е возачот да биде одморен и автомобилот да се лади. Еден од триковите што може да ви помогне е да го отворите прозорецот на совозачкото седиште, и да ја отворите и затворите вратата на возачот, ова ќе ја намали температурата во загреаниот автомобил.

Со климата, патувањето може да биде и безбедно и пријатно, а летните одмори во овој жежок јули се уште попријатни.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote