in

Како да се справите со загубата на домашно милениче?

Ако некогаш сте изгубиле милениче во вашиот живот, тогаш знаете каква болка и празнина е тоа. На почетокот, ви треба голема поддршка од вашите најблиски, кои, од друга страна, понекогаш не разбираат како всушност се чувствувате или не можат да ја разберат тежината на вашата загуба.

Честопати можете да слушнете фрази како да најдете хоби, да се вработите, да размислите за нешто друго или да гледате напред. Ова може да доведе до повлекување и страдање во тишина, затоа решивме да се занимаваме со оваа тема малку подетално и на тој начин, можеби само за вас, да ги ублажиме кризните моменти.

Други чувства

Постојат ситуации кога заминувањето на домашно милениче е неизбежно, па сопственикот одлучува да го прекине своето страдање. Сепак, иако е точен, овој потег може да предизвика емоција на вина и страдање. Во мојата глава се поставуваат прашања дали треба да биде точно така, и секако, сомнежи, како да се постапи без сакан пријател. Тагата во срцето предизвикува замор, несоница, недостаток на апетит и работна етика. Од друга страна, не постои водич за тага, а осцилациите се забележуваат, сето тоа затоа што милениците ги обликуваат животот и навиките на една личност. Внимание, великодушност, лојалност им се посветува, а за возврат тие се забавуваат и многу повеќе од тоа. Ако куче или мачка одбележа некој посебен период од животот или промената, тогаш загубата паѓа уште потешко.

Ново милениче

Важно е да ги слушате вашите чувства, со свесност дека ново милениче не може да го замени старото, барем на прво место. Навикнување и поминување на времето носи награда во форма на нови пријатни моменти. Ако поминаа месеци откако вашето домашно милениче почина и сè уште не се чувствувате добро, разговарајте со доверлива личност која нема да ви суди. Покрај тоа, би било добро да се запрашате што можете да направите во однос на организирање време и врски со луѓе во вашиот живот за да ги одвлечете мислите и да го пополните слободното време со некои други активности. На крајот, уште еднаш повторуваме дека ова е многу болно искуство и дека секој се справува со тоа на поинаков начин. Дајте си време да се справите со загубата, а времето, трпеливоста и справувањето со сопствените чувства се најдобрите сојузници на патот кон надминување на таквата траума.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote