in

СмешноСмешно

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ! Експерт советува како да спиете за време на ГОЛЕМИТЕ топлини!

Последиците што можат да доведат до голема топлина што ги загрозува сонот и одморот во текот на ноќта не треба да се потценуваат, посочува германскиот експерт за проблеми со спиењето Ханс-Гунтер Вис, додавајќи дека утрото по непроспиени ноќи е често придружено со колективно зевање на работа или училиште

Но, она што повеќе ме загрижува е дека сето ова може да предизвика поголем ризик од несреќи на работа или во сообраќај, или бројни грешки за време на секојдневната работа, предупредува водачот на германскиот Интердисциплинарен центар за спиење.

Постојат неколку начини кои можат да му помогнат на лицето да се чувствува попријатно во топлите ноќи, особено во отсуство на климатизација.

„Сè се сведува на соодветна вентилација. Затворете ги прозорците и ролетните во текот на денот, и отворете ги пред да одите во кревет “, вели Вис.

Друг совет, иако звучи малку парадоксално, е да консумирате топли напитоци.

„Ако пиете нешто топло пред спиење, помала е веројатноста да се пот“, вели овој експерт. Покрај тоа, топол туш ќе ги отвори порите на кожата и ќе обезбеди чувство на свежина.

Вис советува да избегнувате чаша вино пред спиење.

„Пиењето алкохол навечер може да има психолошки, релаксирачки ефект, но исто така ги шири вените и го поттикнува потењето“, вели тој.

Говорејќи за апчиња за спиење, Вис вели дека треба да се избегнуваат за да се избегне зависност.

Нашите тела можат да траат неколку ноќи со помалку сон, додава германскиот експерт.

Вис исто така има неколку специјални совети: ако имате подни плочки во спалната соба, можете да истурите малку вода на неа за да ја оладите просторијата, но тогаш треба да бидете исклучително внимателни кога ќе станете од креветот.

И за крај! „Или едноставно одете во подрумот и спијте таму“, вели овој експерт за спиење.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote