in

Камчатка доби министерство за среќа!

Рускиот полуостров Камчатка доби министерство за среќа како дел од реформите во локалната самоуправа, рече нејзиниот гувернер.

„Реформата на владата на територијата на Камчатка е во тек, и ние одлучивме да формираме министерство за среќа“, рече гувернерот на регионот Камчатка, Владимир Солодов и објасни дека целта е „стотици илјади луѓе да бидат малку посреќни секој ден“.

Официјалното име на новиот оддел е „Министерство за социјална заштита и семејна политика, но накратко, станува збор за среќа“, прецизира гувернерот.

Сепак, тој посочи дека Министерството, иако во името не се споменуваат загрозени категории на население, „се разбира, ќе се грижи за луѓето во тешка ситуација …, и ќе работиме да ги направиме просперитетни, среќни, а не само да решавајте тешки проблеми “, додаде Солодов.

38-годишниот градски советник победи на изборите за гувернер во септември, на кои се кандидираше како независен кандидат, но ја имаше поддршката од владејачката партија Единствена Русија.

Камчатка е една од најоддалечените и најтешки за пристап до руските региони на крајниот исток на земјата, има околу 313.000 жители, но нивниот број од година во година се намалува. Регионот беше затворен до распадот на Советскиот Сојуз поради бројни воени објекти, но сега е отворен за туризам.

Некои земји како Обединетите Арапски Емирати и Бутан веќе имаат таканаречени министерства за среќа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote