in

ЧУДНА МЕТОДА ЗА АНАЛИЗИРАЊЕ НА КОРОНАТА! Ќе ги анализираат отпадните води!

Хрватскиот институт за јавно здравје (ХЗЈЗ) започна проект за следење на отпадните води, бидејќи неодамнешните истражувања покажаа дека откривањето на коронавирус во отпадните води може да помогне во следење на епидемијата Ковид-19.

Проектот се спроведува во соработка со Канцеларијата на Светската здравствена организација во Хрватска, а е финансиран од германската влада.

Тестирање на отпадните води на РБК на КОВИД-19 веќе се спроведува во неколку земји во светот, вклучувајќи ги Италија, Холандија, Унгарија, Шпанија и Франција.

Досега објавените научни истражувања покажаа дека контролата на отпадните води може да предвиди појава на инфекција дури и пред индивидуалното тестирање на пациентот и приемот во болницата.

Имено, утврдено е дека пациентите со коронавирусот го лачат вирусот неколку до една недела пред појавата на симптомите, така што значително зголемување на количината на вирус во отпадните води е предупредување за влошување на епидемиолошката состојба.

“На овој начин, тестирањето на отпадни води може да се користи како алатка за рано предупредување. Еден примерок од отпадни води може да обезбеди податоци за просечната стапка на инфекција на илјадници луѓе. Овие податоци можат да бидат особено информативни за области со ниски стапки на клиничко тестирање на Ковид-19”, рече тој.

Наместо индивидуално тестирање на илјадници пациенти, собирањето и тестирањето на мал број примероци на отпадни води е многу поекономично за добивање на податоци за целата популација.

Податоците од централната пречистителна станица во Загреб, кои ќе бидат собрани преку проектот, ќе го надополнат постојниот систем за следење на коронавирусот и ќе им помогнат на епидемиолозите подобро да го разберат степенот на инфекцијата во главниот град на Хрватска, што претставува речиси една четвртина од населението во земјата

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote