in

Кинески хоте со поларни мечки предизвика осуда од активистите за заштита на животните! [ФОТО]

Хотелот во кинескиот град Харбин е изграден околу ограден простор каде што живеат поларни мечки, а луѓето од собите можат да ги гледаат цел ден.

Хотелот „Харбин – поларната земја“ во североисточна Кина се рекламира како „уникатно искуство за време на кое вашите поларни мечки се ваши соседи 24 часа“.

Снимките и фотографиите покажуваат како луѓето гледаат и фотографираат мечки осветлени со светли светла во простор со вештачки карпи, базен и бел под.

Активистите за заштита на животните веднаш бурно реагираа, го критикуваа хотелот и ги повикаа луѓето да не остануваат во институција што заработува пари за страдање на животни.

“Поларните мечки имаат место на Северниот пол, а не во зоолошки градини. Особено не во хотели”, изјави потпретседателот на Пит за Азија, Џејсон Бејкер.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote