in

Кои клубови можат да го купат Мбапе?

Преговорите меѓу управата на ПСЖ и напаѓачот Килијан Мбапе за продолжување на договорот не напредуваат, пренесуваат француските медиуми.

Парижаните неодамна се согласија да го задржат Нејмар, но разговорите со Мбапе не се одвиваат без проблеми и „светците“ размислуваат за алтернативно решение доколку францускиот репрезентативец реши да го напушти клубот.

Обично, во тој случај, ПСЖ ќе се фокусира на ангажирање на капитенот на Барселона, Лионел Меси, чиј договор со каталонскиот клуб истекува на лето.

„Светците“ се потпираат на пријателството на Нејмар и Меси, а наводно бразилскиот репрезентативец „сторил сè“ за неговиот поранешен соиграч од Барселона да дојде во Париз.

РМЦ Спорт известува дека ПСЖ ќе побара најмалку 200 милиони евра за Мбапе, кој има договор до крајот на сезоната 2021/22, а само четири клуба можат да го купат Французинот: Реал Мадрид, Ливерпул, Манчестер Сити и Јувентус.

Парижаните донесоа од Монако во 2017 година за 145 милиони евра, а оваа сезона тој постигна 21 гол на 29 натпревари, со девет асистенции.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote