in

Кои се најслушаните изведувачи во 2020 година?

Стриминг услугата Спотифај објави годишна листа на најслушани уметници, албуми и песни, а резултатите воопшто не изненадуваат.

Да почнеме со фактот дека повеќето од нас седеа дома: зголемувањето на слушањето плејлисти наречено „work from home“ беше за 140%, додека списоците што се занимаваа со менталното здравје се зголемија за 180%.

Кога зборуваме за изведувачи, работите стојат вака: првите 5 места ги заземаат мажите, а првиот е Бад Бани, со повеќе од 8,3 милијарди слушања. Втора година по ред, Били Ајлиш е најслушаната жена изведувач.

Оваа година најслушана песна е „Blinding Lights“, изведена од The ​​Weeknd, а во светот е преслушана повеќе од 1,6 милијарди пати.

Покрај Bed Banial и The Weekend, на списокот на најслушани албуми се и Пост Мелоун, Хари Стајлс и Дуа Липа.

Најслушани изведувачи

 1. Bad Bunny
 2. Drake
 3. J Balvin
 4. Juice WRLD
 5. The Weeknd

Најслушани жени изведувачи

 1. Billie Eilish
 2. Taylor Swift
 3. Ariana Grande
 4. Dua Lipa
 5. Halsey

Најслушани албуми во светот

 1. YHLQMDLG, Bad Bunny
 2. After Hours, The Weeknd
 3. Hollywood’s Bleeding, Post Malone
 4. Fine Line, Harry Styles
 5. Future Nostalgia, Dua Lipa

Најслушани песни во светот

 1. “Blinding Lights,” The Weeknd
 2. “Dance Monkey,” Tones and I
 3. “The Box,” Roddy Ricch
 4. “Roses – Imanbek Remix,” Imanbek and SAINt JHN
 5. “Don’t Start Now,” Dua Lipa

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote