in

Колач со јаболко и орев: Толку сочен, миризлив и вкусен што ќе се вљубите уште во првиот залак!

Потренби состојки:

  • 100 гр омекнат путер
  • 100 гр шеќер
  • 100 гр кафеав шеќер
  • 2 јајца
  • ¼ лажички екстракт од ванила
  • 150 гр брашно
  • 1 лажица прашок за пециво
  • ¼ лажички сол
  • 2 излупени и сецкани јаболка
  • 50 гр сецкани ореви

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени Целзиусови, и обложете го плехот за печење со хартија за печење (по можност калап за торта од 22 см).
Во голем сад изматете ги омекнатиот путер и шеќерот, користејќи електричен миксер со средна брзина додека не стане лесни и меки.
Изматете едно по едно јајце, па додајте ванила, брашно, прашок за пециво, цимет и сол.
Додадете сецкани јаболка и ореви.
Истурете ја смесата во плех за печење.
Печете 40 до 45 минути или додека чепкалка за заби вметната во центарот на тортата не излезе чиста.
Изладете околу 10-15 минути, а потоа исечете го топлиот колач на парчиња и послужете го.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote