in

Од ФАЈЗЕР открија колку дози произвеле во 2020 од вакцината за Ковид-19!

„Фајзер” и неговиот германски партнер „БиоНТек” произведоа над 70 милиони дози од својата вакцина против Ковид-19 до крајот на 2020 година, изјави денеска извршниот директор на „Фајзер”, Алберт Бурла.

Во интервју за „Си-Ен-Би-Си“, тој рече дека до последната седмица од 2020 година се произведени повеќе од 70 милиони дози и дека се дистрибуирани околу 50 милиони дози, бидејќи постоела контрола на квалитетот.

„Потоа произведовме уште вакцини во првата недела од јануари. Во моментов мислам дека дистрибуиравме 33 милиони дози. И да речеме, половина од она што го произведовме е на полиците“, рече Бурла, пренесе „Ројтерс“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote