in

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ? Во светот има 50 милијарди диви птици, врапчиња околу..

Постојат најмалку 50 милијарди диви птици во светот, вклучително и 1,6 милијарди домашни врапчиња, покажува најновото истражување на Универзитетот во Нов Јужен Велс во Сиднеј, Австралија.

Три други видови – европски sвезди, штали и галеби – исто така имаат население од повеќе од милијарда птици.

Сепак, повеќето видови птици се ретки, од околу еден од 10 видови до помалку од 5.000, велат авторите на студијата, додавајќи дека овој приказ на глобалното население на птици ќе помогне во зачувувањето на напорите да се спасат птиците од истребување.

“Сметањето на бројот на птици во светот е сложена задача, без дефинитивни одговори. Минатите груби проценки дадоа 200 до 400 милијарди индивидуални птици извлечени од 10 000 до 13 000 видови птици”, рече еден од авторите на студијата.

Студија објавена во Зборникот на трудови на Националната академија на науките сугерира дека повеќето птици се наоѓаат на северната хемисфера – во Европа, северна Азија, Северна Африка, делови на Арапскиот полуостров и Северна Америка.

Спротивно на тоа, многу малку птици можат да се најдат во Мадагаскар и Антарктик.

„Податоците за науката на граѓаните ќе играат фундаментална улога во иднина во следењето на биодиверзитетот“, рече д-р Калаген.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote