in

СлаткоСлатко

Колку се добри компирите за нашето здравје?

Истражувањата покажуваат дека прекумерната потрошувачка на производи од компир е поврзана со висок крвен притисок. Но, проблемот е обично во начинот на обработка и подготовка на компирот.

Компирите содржат многу витамини и други хранливи материи кои се клучни за нашето здравје. Постојат неколку причини зошто овој зеленчук не треба да се избегнува.

Добро за варење

Готвењето и ладењето компири пред да ги јадете ви овозможува да создадете отпорен скроб. Овој здрав скроб му помага на нашето тело на многу начини, а исто така делува како пребиотик кој е важен за здрав микробиом на цревата.

 

Иако ладно варениот компир е потешко да се вари, тие создаваат и масни киселини кои се исклучително добри за здравјето на дигестивниот систем.

Покрај тоа, овие масни киселини помагаат во работата на метаболизмот бидејќи го намалуваат нивото на шеќер во крвта. Сето ова го прави варениот компир малку калоричен и хранлив.

 

Без глутен

Компирот исто така е природно без глутен, па затоа е одлична опција за луѓе со целијачна болест или за оние кои треба да избегнуваат глутен. Истото важи и за слаткиот компир, кој содржи малку повеќе калории и јаглехидрати.

 

Витамин Ц.

Кога се споменува витамин Ц, обично се размислува за портокали, лимони и други агруми. Но, компирот е исто така важен извор на витамин Ц. Еден компир од 150 грама содржи во просек околу 15 проценти од препорачаната дневна доза на витамин Ц.

Витаминот Ц е многу важен за нашето здравје, бидејќи ја подобрува работата на имунитетната функција, содржи антиоксиданти, игра клучна улога во формирањето на сврзните ткива, а исто така е важен и за здравјето на нашите заби. Недостатокот на витамин Ц е поврзан и со губење на забите, пишува Science Alert.

 

Витамин Б6

Овој витамин е клучен за работата на повеќе од 100 ензими во организмот, овозможувајќи им да ги разградат протеините – процес што е клуч за добрата работа на нервниот систем. Ова може да биде причина зошто витаминот Б6 е поврзан со добро ментално здравје.

Еден компир содржи околу една четвртина од препорачаната дневна доза на овој витамин.

 

Калиум

Калиумот е важен за регулирање на електричните сигнали во мускулите и нервите. Ова е причината зошто премногу или премалку калиум во телото може да го спречи срцето да работи.

Печен и пржен компир содржи високо ниво на калиум, околу една третина од препорачаната дневна доза на калиум. Но, луѓето кои имаат некои болести поврзани со бубрезите, треба да внимаваат на внесувањето компири. Ако бубрезите не работат правилно, тоа може да ја оневозможи можноста за исфрлање на вишокот калиум од телото.

 

Колин

Kолин е соединение кое се врзува за маснотии и создава фосфолипиди, градежни блокови на клеточните sидови. Од витално значење е да се добие доволно холин, бидејќи тоа е од суштинско значење за здрав мозок, нерви и мускули. Компирите, сојата и месото содржат најголеми количини на колин.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote