in

Колку трае имунитетот од Ковид-19 после заразата и после примањето на вакицната?

Најпознатото лице за време на пандемијата во САД, Ентони Фаучи, кој воедно е и главе иепидемолог во државата, соопшти неколку информации околу тоа колку трае имунитетот по заразата од Ковид-19 и по примањето на вакцината.

Според Фаучи, имунитетот на оние кои ја прележале болеста во поблага или потешка форма трае најмалку 6 месеци и се заштитени од повторно инфицирање.

Исто толку време трае имунитетот стекнат со примање на вакцината на Фајзер, но експертите сеуште истражуваат дали после овие 6 месеци имунитетот останува стабилен или пак се губи.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote