in ,

КОМБИНАЦИЈА ОД ОВА ХРАНА – НАМАЛУВА ПРИТИСОК ПОДОБРО ОД ЛЕКОВИТЕ!

Ги јадеме во салата и не знаеме колку се моќни!

Добрата вест е што и двете намирници се достапни во овој период.

Експертите открија дека некои намирници во комбинација имаат многу подобар ефект врз здравјето отколку кога ќе се јадат индивидуално, поради биохемиската реакција што ја создаваат во организмот.

Важно е само да се избере комбинација на храна мудро за да има најсилен ефект врз болеста. Така, експертите утврдија дека ако јадете црвен пипер и лук заедно, значително ќе го намалите крвниот притисок, исто како и земањето лекови!

Пиперката е богата со витамин Ц, што ја дуплира способноста на лукот да ги релаксира крвните садови! Утврдено е дека, кога се јадат заедно, овие две намирници го намалуваат горниот притисок до 20, а долниот до 10 единици.

Покрај тоа, пиперките се богат извор на магнезиум и витамин Б6, а оваа комбинација на витамини и минерали ги намалува симптомите на анксиозност, особено оние поврзани со ПМС. Она што е особено важно, витаминот Б6 е природен диуретик, затоа се препорачува за луѓе со висок крвен притисок и лица кои страдаат од надуеност.

Лукот содржи соединенија на сулфур кои ги релаксираат и прошируваат крвните садови, што го олеснува притисокот и му помага на шеќерот поефикасно да помине низ телото.

Ако не сакате да јадете пиперки со лук или имате проблем со непријатен мирис, заедно пијте капсули лук и витамин Ц.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote